Tráviace ťažkosti

Väčšina ľudí občas zažije tráviace ťažkosti. Zvyčajne to nie je známka ničoho vážneho. Bolesť môže prísť kedykoľvek, ale často sa objavuje krátko po jedle.

Príčiny a prejavy

Tráviace ťažkosti sú úplne normálne a väčšina ľudí nimi z času na čas trpí.

Samozrejme niektoré prípady môžu byť vážnejšie než iné a je možné ich zažiť viackrát počas roka – alebo dokonca aj počas dňa.

Nevoľnosti počas tehotenstva sú tiež veľmi bežné, pretože telo ovplyvňujú ako fyzické zmeny, tak aj zmeny v hladinách hormónov. Viac sa dočítate na našej stránke o tehotenstve.

Prejavy žalúdočných ťažkostí:

 • Tupá bolesť za rebrami.
 • Škvŕkanie v bruchu.
 • Kŕče v žalúdku.
 • Nepríjemný pocit po jedle.
 • Pocit pálenia v bruchu.

Čo spôsobuje tráviace ťažkosti?

Žalúdočná nevoľnosť zvyčajne vzniká nadmerne kyslým obsahom žalúdka, ktorý dráždi citlivé sliznice žalúdka, čriev alebo pažeráka a vyvoláva nepríjemné pocity ako sú bolesť alebo pálenie v bruchu.

Podráždenie žalúdka môžu vyvolať rôzne veci – u každého človeka to môže byť iné.

Niektoré bežné príčiny žalúdočnej nevoľnosti sú:

 • Ťažké jedlá.
 • Príliš rýchla konzumácia.
 • Mastné alebo pikantné jedlá.
 • Stres a úzkosť.
 • Konzumácia alkoholu.
 • Fajčenie.

Pri ťažkostiach s trávením je tu pre vás Gaviscon Duo Efekt.

Najčastejšie otázky

Tráviace ťažkosti môžu udrieť kedykoľvek a príčinou môže byť zmena v strave, nadmerný stres alebo iný spúšťací mechanizmus. Pokiaľ si nie ste istý alebo vaše ťažkosti pretrvávajú dlhšiu dobu, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Žalúdočná nevoľnosť môže zahŕňať čokoľvek od nepríjemných pocitov až po bolesti v bruchu, zápchu alebo hnačku. Ďalšie príznaky zahŕňajú pálenie záhy, nadúvanie, nadmernú plynatosť, nevoľnosť alebo zápchu.

V hre je niekoľko faktorov, ako sú prejedanie alebo príliš rýchla konzumácia jedla. Ďalším vinníkom môžu byť tučné, mastné alebo pikantné jedlá, kofeín, alkohol, čokoláda alebo sýtené nápoje.

Liečba

Prípravok Gaviscon Duo Efekt prináša úľavu od žalúdočných ťažkostí a umožní vám zas žiť naplno. Dospelí a deti vo veku 12 rokov a viac: užívajte 10 – 20 ml suspenzie (dve až štyri čajové lyžičky) po jedle a pred spaním, maximálne štyrikrát denne.

Ste tehotná? Už nehľadajte ďalej a skúste Gaviscon Duo Efekt.

Liek na vnútorné použitie. Pred použitím si prečítajte príbalovú informáciu. O prípadných rizikách a nežiaducich účinkoch sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Najčastejšie otázky

Tráviace ťažkosti sa môžu prejavovať akokoľvek: od pocitu pálenia za hrudnou kosťou až po nepríjemné pocity v nadbrušku. Môžete sa nakrátko cítiť nafúknutý alebo nadmerne najedený či môžete pociťovať nevoľnosť. Len veľmi zriedka je podráždený žalúdok príznakom vážnejšieho ochorenia. Pokiaľ si nie ste istý, vaše ťažkosti sa vyskytujú pravidelne alebo pretrvávajú dlhšiu dobu, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.