Pre niektorých je tých vecí toľko, že majú problém medzi ne ešte zaradiť jedlo. Okrem občasných nepríjemných príznakov pálenia záhy a podráždeného žalúdka môže nepravidelná strava ovplyvniť vaše zdravie ešte inak. Čítajte ďalej, nižšie vysvetlíme niektoré vplyvy nepravidelnej stravy počas dňa!
Vynechávanie raňajok
Raňajky dopĺňajú hladinu cukru v našej krvi a dodávajú nám potrebné vitamíny a živiny, ktoré nutne počas dňa potrebujeme. Bez ranného jedla má naše telo menej energie a náš mozog môže mať problémy s udržaním pozornosti počas celého dňa. Vynechanie raňajok môže tiež spôsobiť priberanie na hmotnosti. Hoci ráno možno nie ste hladný, pocit hladu sa môže dostaviť počas dopoludnia. Hlad vás tak núti siahnuť po nezdravých, vysoko kalorických jedlách.
Rýchla konzumácia obeda
Aj keď ide o veľmi nezdravý návyk, pre ľudí s preplneným pracovným rozvrhom sa to zdá ako jediná možnosť, ako sa vôbec naobedovať. Príliš rýchla konzumácia jedla však môže vyvolať pálenie záhy a podráždenie žalúdka. Keď jedlo poriadne nepohryziete, môže žalúdok potrebovať na strávenie väčších súst viac žalúdočnej kyseliny. Pokiaľ jedlo tiež rýchlo konzumujete, prehltnete s ním väčšie množstvo vzduchu, a to môže tiež vyvolať nepríjemné pocity. Okrem vyššie spomenutých ťažkostí sa vám navyše môže stať, že sa prejete. Žalúdku totiž trvá 20 minút, kým vyšle signál do mozgu, že ste sýty!
Poobedné „zobanie“
Vyjedanie pri telefonovaní, sledovaní televízie alebo čítaní článkov na internete nie je veľmi dobrý nápad. Je dôležité venovať pozornosť svojmu telu, svojmu hladu a množstvu jedla, ktoré ste skutočne zjedli. Jesť a myslieť pritom na iné veci môže byť významným faktorom priberania. Pokiaľ nevenujete jedlu pozornosť, je ťažšie si uvedomiť, že už máte dosť – väčšinou však máte tendenciu jesť, kým všetko nezjete. Okrem venovania väčšej pozornosti tomu, čo a koľko si toho dávate do úst, je dobré sa vyhýbať konzumácii jedla priamo z vrecka a vopred si ho rozdeliť. Hneď ako svoju porciu dojete, nič už vás nebude nabádať v jedle pokračovať.
Jedlo pred spaním
Konzumácia veľkého množstva jedla pred spaním môže narušiť spánok a viesť k únave alebo vyčerpaniu nasledujúci deň. Posledné jedlo denne by ste mali zjesť 3 – 4 hodiny pred uložením sa na spánok, pretože naše telá sú prispôsobené na trávenie potravy vo vzpriamenej polohe. Pokiaľ si ľahnete príliš skoro po jedle, môže sa vyskytnúť pálenie záhy a žalúdočná nevoľnosť. Poloha v ľahu umožňuje ľahšie prenikanie žalúdočných štiav pažerákom späť hore, čo spôsobuje pocit pálenia na hrudi.
Hneď ako si svoje zlé stravovacie návyky uvedomíte a budete im venovať len trochu pozornosti, ľahko sa ich zbavíte. Hneď ako začnete jesť pravidelnejšie, by vám zas malo začať chutiť viac, a čoskoro by ste mali pozorovať nárast energie! Pokiaľ by vás naďalej sprevádzalo pálenie záhy alebo žalúdočné ťažkosti, na rýchlu úľavu od príznakov vám môže poslúžiť Gaviscon Duo Efekt*. Vďaka nemu stihnete svoj nabitý denný program.
* Žiadne z týchto informácií nie sú myslené ako diagnóza alebo lekársky predpis. Gaviscon Duo Efekt je liek na vnútorné použitie proti páleniu záhy a tráviacim ťažkostiam. Starostlivo si prečítajte príbalový leták. Vhodné pre dospelých a deti od 12 rokov. V prípade závažných alebo pretrvávajúcich príznakov sa vždy poraďte s lekárom alebo lekárnikom.
Článok publikovaný 1. júna 2021