Preskočiť na obsah strany

Zmeny životného štýlu

Väčšina týchto zmien životného štýlu sa zameriava na zníženie tlaku na žalúdok a sťaženie návratu kyseliny do pažeráka.

  • Fajčenie – prestať fajčiť je vždy dobrý nápad, ďalšou motiváciou je tiež úľava od príznakov refluxu.
  • Jedlo – niektoré potraviny, a najmä mastné a korenené jedlá, je potrebné z jedálnička vynechať. Veďte si denník svojich denných jedál, aby ste vystopovali, čo u vás pálenie záhy vyvoláva.
  • Alkohol – konzumáciu alkoholu obmedzte na minimum.
  • Odev – nenoste utiahnuté opasky alebo tesné nohavice.
  • Poloha tela – neseďte dlho zhrbene alebo naklonený dopredu.
  • Stravovacie návyky – jedzte častejšie a menšie porcie, večer jedzte skôr (aspoň tri hodiny pred spaním).
  • Telesná hmotnosť – pokiaľ máte nadváhu, snažte sa schudnúť.

Lieky

Existujú štyri druhy liekov, ktoré sa typicky používajú na príznaky pažerákového refluxu; algináty, antacidá, H2 antihistaminiká a inhibítory protónovej pumpy (PPI).

Pokiaľ u vás nie je pálenie záhy príliš časté a je málo intenzívne, stačí často úprava životného štýlu a prípadné užitie antacíd.

Pokiaľ sú vaše príznaky silnejšie alebo častejšie, môže vám lekár alebo lekárnik poradiť s liekmi potláčajúcimi kyslosť žalúdka. Spýtajte sa vášho lekára, ktorý z liekov je pre vás najlepšou voľbou.

Antacidá a algináty

Antacidá neutralizujú nadmerné množstvo žalúdočnej kyseliny a algináty vytvárajú ochrannú bariéru nad obsahom žalúdka.

Kombinácia antacíd a alginátov poskytuje rýchlu a účinnú úľavu. Tíši príznaky a úľava trvá až štyri hodiny **.

H2 antihistaminiká a inhibítory protónovej pumpy

Ako blokátory histamínového receptoru (H2 antihistaminiká), tak inhibítory protónovej pumpy znižujú množstvo kyseliny vznikajúcej v žalúdku. Ich nástup účinku nie je taký rýchly ako v prípade antacíd alebo alginátov, ale ich účinky vydržia dlhšie.

 

* MASON, J & HUNGIN, A. P. A. (2005). Review article: gastro-oesophageal reflux disease – the health economic implications. Alimentary Pharmacology and Therapeautics, 22(s1), 20-31.

 

** Platí pre Gaviscon Duo Efekt a Gaviscon Liquid Peppermint. Žiadne z týchto informácií nie sú myslené ako diagnóza alebo lekársky predpis. Gaviscon Duo Efekt a Gaviscon Liquid Peppermint sú lieky na vnútorné použitie proti páleniu záhy a tráviacim ťažkostiam. Starostlivo si prečítajte príbalový leták. V prípade závažných alebo pretrvávajúcich príznakov sa vždy poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Článok publikovaný 1. januára 2021