Preskočiť na obsah strany

Reflux môže mať niekoľko možných príčin, ktoré zahŕňajú cvičenie a nevhodnú stravu, ako sú napríklad mastné a korenené jedlá či konzumácia alkoholu. Reflux môže byť tiež spojený s tehotenstvom, kedy rastúce dieťa tlačí na žalúdok.

Normálne by sme si mysleli, že cvičenie môže mať na naše telo len pozitívny vplyv, avšak nie je tomu vždy tak. V tomto článku sa zameriame na vplyv telesnej aktivity a účinkov cvičenia na reflux.

Vzťah medzi refluxom a fyzickou aktivitou

Hoci vám telesná aktivita väčšinou prospieva, po cvičení môžete niekedy zažiť pálenie záhy. Činnosti ako beh, skákanie alebo cvičenie s ohýbaním tela môžu svojimi otrasmi a rôznymi polohami tela uľahčiť pažerákový reflux. Rovnaký výsledok môžu mať aj iné činnosti, napríklad hranie futbalu alebo hra s deťmi na naháňačku. Pokiaľ sa teda domnievate, že reflux môže súvisieť s nižšou úrovňou vašej kondície a zároveň by ste chceli svoju kondíciu zlepšiť, môže vám situácia pripadať neriešiteľná.

Ako môže telesná kondícia ovplyvniť reflux?

Ak nosíte okolo žalúdka pár kilo navyše, môže tak byť zvýšený tlak na váš žalúdok a občas tým dochádza k vytlačeniu žalúdočnej kyseliny nahor do pažeráka. Nadbytočné kilá môžu tiež stlačiť svalový zvierač medzi žalúdkom a pažerákom, a ten potom menej účinne drží žalúdočný obsah tam, kde má byť. Zvážte teda pravidelné, nenáročné cvičenie, ktoré vám pomôže udržiavať hmotnosť, a tým môže znížiť výskyt pálenia záhy.

Riešenie problému „cvičenie verzus reflux“

Najskôr skontrolujte, kedy sa príznaky refluxu objavujú. Je to spôsobené tým, že začínate cvičiť príliš skoro po jedle? Pokiaľ je to tak, potom:

  • Snažte sa po jedle dlhšie odpočívať. Seďte vzpriamene alebo sa na chvíľu prejdite.
  • Pokiaľ plánujete návštevu posilňovne alebo iné cvičenie, snažte sa začať cvičiť 2 – 3 hodiny po jedle.
  • Pokúste sa vyhýbať jedlám, ktoré môžu reflux vyvolať, ako sú mastné alebo korenené jedlá. Pokiaľ viete, že budete pár hodín po jedle vykonávať fyzickú aktivitu, zjedzte ľahké jedlo, ako sú cestoviny alebo šalát.

Premyslite si druh cvičenia

  • Snažte sa obmedziť cvičenie, pri ktorom sa telo „trasie“ alebo keď stláčate brucho, a namiesto toho sa venujte chôdzi, jazde na bicykli alebo tancu.
  • Príznaky pálenia záhy môžu tlmiť dychové cvičenia s hlbokými nádychmi.
  • Pilates a joga môžu ponúknuť jemnejšiu a menej „trasivú“ formu cvičenia a ponúkajú tiež návod k správnemu dýchaniu.
  • Pokiaľ chodíte do posilňovne, vyberajte si stroje, na ktorých cvičíte vo vzpriamenej polohe, a obmedzte tie, ktoré vás nútia ohýbať sa alebo krútiť.

Prevencia príznakov refluxu

Pokiaľ príznaky pretrvávajú aj po zmene spôsobu cvičenia, zvážte užívanie prípravku Gaviscon Duo Efekt*. Ten nielenže neutralizuje žalúdočnú kyselinu, ale súčasne vytvára fyzickú bariéru – vrstvu pokrývajúcu obsah žalúdka, ktorá pomáha zastaviť vracanie kyseliny zo žalúdka do pažeráka. Táto ochranná bariéra poskytuje dlhotrvajúcu úľavu až po dobu 4 hodín.

Pokiaľ máte akékoľvek pochybnosti o bolesti, ktorú možno cítite počas alebo po cvičení, vždy radšej vyhľadajte lekársku pomoc. Hoci výber pre vás vhodného cvičenia môže chvíli trvať, existuje mnoho možností, takže sa pre každého určite niečo nájde. A pamätajte si, snažte sa zamerať na drobné pozitívne zmeny a dajte si načas pri objavovaní, čo pre vás funguje najlepšie.

 

* Žiadne z týchto informácií nie sú myslené ako diagnóza alebo lekársky predpis. Gaviscon Duo Efekt je liek na vnútorné použitie proti páleniu záhy a tráviacim ťažkostiam. Starostlivo si prečítajte príbalový leták. Vhodné pre dospelých a deti od 12 rokov. V prípade závažných alebo pretrvávajúcich príznakov sa vždy poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Článok publikovaný 1. januára 2021