Preskočiť na obsah strany

Pokiaľ potrebujete pomôcť so zvládaním príznakov, je potrebné vedieť, ako často vás páli záha. Približne 1 zo 4 ľudí* trpí častými príznakmi pálenia záhy, t. j.  minimálne raz denne.

Menej časté: Raz týždenne alebo menej často

Časté: Aspoň dva dni v týždni za posledné štyri týždne

Príčiny a príznaky častého alebo chronického pálenia záhy

Časté pálenie záhy môže byť spôsobované ochorením nazývaným pažerákový, alebo tiež gastroezofageálny reflux. Môžete sa tiež stretnúť s anglickým označením GERD (gastro-esophageal reflux disease), ide však o to isté ochorenie. Najbežnejšími príznakmi ochorenia GERD sú pálenie záhy, pažerákový reflux, kašeľ a chrapot.

Popis ochorenia GERD

Obyčajné pálenie záhy sa môže rozvinúť do ochorenia GERD (pažerákový reflux), ktoré sprevádzajú nepríjemné zdravotné komplikácie. Ochorenie GERD je spôsobované únikom kyslého obsahu žalúdka späť do tráviacej trubice (pažeráka) nad žalúdkom. Súvisí s ním mnoho faktorov, ku ktorým patria zvýšený tlak v brušnej dutine, zhoršené vyprázdňovanie žalúdka, nedostatok neutralizujúcich slín, zúženie a precitlivenosť pažeráka. Tieto faktory vedú k zvýšenému gastroezofageálnemu refluxu a poškodeniu pažeráka.

Žalúdočné vredy

Žalúdočné vredy sú zápalovým ochorením žalúdočnej sliznice, na ktorého vzniku sa podieľa kyselina chlorovodíková a znížená obranyschopnosť tejto sliznice. Veľmi často ich vyvoláva baktéria Helicobacter pylori (H. pylori) alebo nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), najmä pri ich dlhodobom užívaní vo vysokých dávkach. Pálenie žalúdka a záhy môže predznamenávať problémy vedúce k zápalu žalúdka a tiež k žalúdočným vredom, preto je dôležité ho nepodceňovať.

Hiátová hernia (prietrž pažeráka)

Pažeráková, alebo tiež bránicová prietrž vzniká, keď sa brušná časť žalúdka a pažeráka vyklenie do dutiny hrudnej cez oslabenú bránicu. Tento stav môže narušiť funkciu zvierača medzi žalúdkom a pažerákom a viesť k pažerákovému refluxu. Príčina vzniku nie je úplne jasná. Pažeráková prietrž sa často objavuje napr. u obéznych ľudí či ľudí vykonávajúcich silové športy.

Lieky

Niektoré lieky ako napríklad analgetiká, niektoré lieky na srdce a na spanie môžu byť ďalšou príčinou pálenia záhy. Pokiaľ si nie ste istý, či vám pálenie záhy nemôžu spôsobovať lieky, ktoré užívate, porozprávajte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Ezofagitída (zápal pažeráka)

Pokiaľ vás pálenie záhy trápi dlhodobo (chronické pálenie záhy), kyselina a žlč, ktoré sa vracajú zo žalúdka do krku, môžu spôsobiť ďalšie poškodenie. To môže následne viesť k ezofagitíde, teda zápalu sliznice pažeráka. Ezofagitída môže viesť k vzniku pažerákových vredov (Barrettov vred).

Barrettov pažerák (Barrettov vred)

Pokiaľ trpíte silným a chronickým pálením záhy, môže sa u vás rozvinúť Barrettov pažerák. Dochádza k premene buniek sliznice pažeráka na bunky obdobného charakteru ako v žalúdku. Závažnou komplikáciou môže byť vznik krvácajúceho vredu a toto ochorenie tiež zvyšuje riziko rakoviny pažeráka.

Kedy s pálením záhy navštíviť lekára?**

Pokiaľ máte dlhodobé, chronické alebo často sa opakujúce pálenie záhy, navštívte svojho lekára a chodievajte na pravidelné kontroly. Lekársku pomoc je nutné vyhľadať, pokiaľ vás páli záha skoro každý deň po dobu 3 týždňov alebo dlhšie, alebo pokiaľ:

  • Vytrvalo zvraciate;
  • Zvraciate krv;
  • Vás bolí žalúdok alebo máte problémy s prehĺtaním/bolestivé prehĺtanie;
  • Máte uzlík v nadbrušku;
  • Sa u vás vyskytuje závažná alergická reakcia spôsobujúca problémy s dýchaním, opuchy tváre, krku, jazyka alebo hrdla;
  • Máte viac než 55 rokov a pálenie záhy sa u vás vyskytlo prvýkrát, alebo sa vaše príznaky nedávno zmenili, alebo pokiaľ cítite bolesť/pocit plnosti/nevoľnosť, a tento pocit neprechádza po užití lieku;
  • Máte viac než 55 rokov a každý deň užívate voľnopredajné lieky na pálenie záhy;
  • Ste tehotná žena alebo dojčiaca matka;
  • Máte iné zdravotné problémy, napríklad s pečeňou;
  • Máte žltačku;
  • Pozorujete úbytok hmotnosti, o ktorý sa zámerne nesnažíte;
  • Máte krv v stolici a stolica je veľmi tmavá, alebo máte anémiu;
  • Máte žalúdočný vred alebo ste po operácii žalúdka alebo máte plánované vyšetrenie žalúdka, napríklad endoskopické.

 

* MASON, J & HUNGIN, A. P. A. (2005). Review article: gastro-oesophageal reflux disease – the health economic implications. Alimentary Pharmacology and Therapeautics, 22(s1), 20-31.

 

** Žiadne z týchto informácií nie sú myslené ako diagnóza alebo lekársky predpis. V prípade obáv, závažných alebo pretrvávajúcich príznakov sa vždy poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

 

Článok publikovaný 1. januára 2021