Preskočiť na obsah strany

Stres môže byť dôsledkom najrôznejších každodenných udalostí alebo problémov, s ktorými sa stretávame – môže to byť čokoľvek od hádok s priateľmi, finančných problémov, až po príliš veľa práce alebo pocit tlaku vyvolaný obavou, či podávame dostatočne dobrý pracovný výkon.

V našich mysliach stres vyvoláva obavy, pocity úzkosti alebo podráždenia a môže viesť k duševným poruchám, ktoré narúšajú každodenný život. Často je tiež príčinou nespavosti, a tak vzniká začarovaný kruh, pretože prvé ovplyvňuje druhé a naopak – pokiaľ zle spíte, môžete byť v strese, a pokiaľ ste v strese, môžete mať problémy so spánkom.

Vedeli ste, že okrem ovplyvňovania mysle môže stres pôsobiť aj na naše telo?

Stres môže spôsobovať bolesti hlavy, svalov a závraty. Hladina stresu sa tiež silno odráža na stave žalúdka a tráviaceho traktu.

Ako vedie stres k páleniu záhy a zlému tráveniu?

Hoci vzťah medzi stresom a tráviacimi ťažkosťami nie je vždy zrejmý, stres môže niekedy prispieť k príznakom žalúdočných problémov. Pálenie záhy môže byť spôsobené zvýšeným tlakom v žalúdku, keďže jedným z príznakov stresu je práve svalové napätie.

Pokiaľ začne žalúdočná kyselina stúpať pažerákom hore, môžete začať pociťovať bolesť alebo pálenie v oblasti hrudníka. Okrem toho môže stres ovplyvniť aj samotné trávenie.

Pokiaľ trpíte pálením záhy alebo tráviacimi ťažkosťami, krátkodobo vám môže pomôcť Gaviscon Duo Efekt*. Dlhodobejším riešením je naučiť sa zvládať a znižovať stres, čo vám nielen zlepší náladu a dodá pocit spokojnosti, ale môže tiež zlepšiť vaše zdravie!

Spánok

Ak ste v strese, dostatok kvalitného spánku býva veľmi dôležitý. Problémom však zostáva fakt, že vystresovanému človeku sa ťažko zaspáva. Uľahčite si zaspávanie vytvorením príjemného a pohodlného prostredia. Dbajte na to, aby bola v miestnosti tma a nie veľké teplo, ani prílišný chlad. Doprajte si na nočný spánok dostatok času.

Fyzická aktivita

Okrem toho, že je cvičenie dobré pre zdravie a pocit pohody, bolo tiež preukázané, že fyzická aktivita má mnoho ďalších prospešných účinkov. Jedným z nich je práve znižovanie hladiny stresu. Pohyb zvyšuje hladinu endorfínov v tele (sú to tzv. „hormóny šťastia“) a dodáva nám dobrý pocit z toho, že sme niečo dokázali. Nájdite si niečo, čo vás bude baviť, či už je to behanie, plávanie alebo joga.

Správna strava

Správna strava je veľkou obranou proti stresu, pretože stres sa omnoho lepšie zvláda, pokiaľ ste zdravý. Keď sme v strese, tak sa pre upokojenie niekedy uchyľujeme k maškrteniu a nezdravému jedlu. Je však vždy dôležité mať na pamäti, že telu musíme dodávať hlavne živiny, ktoré potrebuje. Vyhýbajte sa jedlám s vysokým obsahom tuku a sladkostiam. Namiesto toho jedzte ovocie, zeleninu a jedlá bohaté na sacharidy, ako je napríklad pečený sladký zemiak.

Hovorte o tom

Riešiť stres sám či sama býva veľmi ťažké. Môže vám však pomôcť, keď sa o tom porozprávate s niekým blízkym, poprípade so svojím praktickým lekárom. Napríklad kognitívna behaviorálna terapia (CBT) vám môže pomôcť pochopiť vzorce vášho myslenia, poznať vaše spúšťače stresu a určiť pozitívne činnosti, ktoré pre seba môžete začať robiť.

Vyskúšajte tieto malé zmeny životného štýlu, ktoré vám môžu pomôcť znížiť hladinu stresu, a dúfajme, že čoskoro uvidíte skvelé výsledky.

 

* Žiadne z týchto informácií nie sú myslené ako diagnóza alebo lekársky predpis. Gaviscon Duo Efekt je liek na vnútorné použitie proti páleniu záhy a tráviacim ťažkostiam. Starostlivo si prečítajte príbalový leták. Vhodné pre dospelých a deti od 12 rokov. V prípade závažných alebo pretrvávajúcich príznakov sa vždy poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Článok publikovaný 1. januára 2021