Preskočiť na obsah strany

Keď dôjde na pomoc so zvládnutím vašich príznakov, je potrebné vedieť, ako často vás páli záha. Asi 1 zo 4 ľudí trpí častými príznakmi pálenia záhy, t.j. minimálne raz denne.

Menej časté: Raz týždenne alebo ešte menej

Časté: Aspoň dva dni v týždni za posledné štyri týždne

Príčiny a príznaky častého alebo chronického pálenia záhy

Časté pálenie záhy môže byť spôsobované ochorením nazývaným gastroezofageálny reflux, alebo GERD. Môžete sa tiež stretnúť s označením GERD, ktoré vychádza z amerického spôsobu písania, ide však o to isté ochorenie. Najbežnejšími príznakmi ochorenia GERD sú pálenie záhy, pažerákový reflux, kašeľ a chrapot.

Jednoduchý výklad ochorenia GERD

Ochorenie GERD je spôsobované únikom žalúdočnej kyseliny do tráviacej trubice nad žalúdkom (pažeráka), obyčajné pálenie záhy sa môže rozvinúť do ochorenia GERD, kedy spôsobuje nepríjemné príznaky alebo aj zdravotné komplikácie.

Vedecký výklad ochorenia GERD

GERD je multifaktoriálny stav spôsobovaný kombináciou faktorov, medzi ktoré patria zvýšený brušný tlak, zhoršené vyprázdňovanie žalúdka, zúženie pažeráka, precitlivenosť pažeráka a nedostatok neutralizujúcich slín. Tieto faktory vedú k zvýšenému gastroezofageálnemu refluxu a poškodeniu pažeráka.

Žalúdočné vredy

Žalúdočné vredy sú otvorené rany na žalúdočnej sliznici, obvykle zapríčinené baktériou Helicobacter pylori (H. pylori) alebo nesteroidnými protizápalovými liekmi (NSAID), najmä pri dlhodobom užívaní vo vysokých dávkach. Žalúdočné vredy môžu byť tiež príčinou pálenia záhy.

Hiatus hernia (prietrž pažeráka)

Prietrž pažeráka vzniká, keď sa časť žalúdka posunie do hrudnej dutiny, nie je jasné, čo to spôsobuje, ale u ľudí nad 50 rokov je to celkom bežné ochorenie. Tento stav môže viesť aj k príznakom ochorenia GERD.

Liečivá

Liečivá, ako niektoré lieky na srdce, analgetiká a niektoré tablety na spanie môžu byť ďalšou príčinou. Pokiaľ potrebujete poradiť, či vám pálenie záhy môžu spôsobovať vaše lieky, ktoré užívate, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Ezofagitída

Pokiaľ vás pálenie záhy trápi dlho (chronické pálenie záhy), kyselina a žlč, ktorá sa vracia zo žalúdka do hrdla, môže spôsobiť ďalšie poškodenie a viesť k ezofagitíde, zápalu sliznice pažeráka. Pokiaľ je tento zápal silný, môžu vzniknúť vredy pažeráka.

Barrettov pažerák

Pokiaľ trpíte silným a chronickým pálením záhy, môže sa u vás rozvinúť Barrettov pažerák. Dochádza k premene buniek sliznice pažeráka a zvyšuje sa riziko rakoviny pažeráka.

Kedy s pálením záhy navštíviť lekára

Pokiaľ máte dlhodobé, chronické alebo často sa opakujúce pálenie záhy, mali by ste navštíviť svojho lekára a dochádzať na pravidelné kontroly. Lekársku pomoc je nutné vyhľadať, pokiaľ vás záha páli skoro každý deň po dobu 3 týždňov alebo dlhšie alebo pokiaľ:

 • Vytrvalo zvraciate;
 • Zvraciate krv;
 • Bolí vás žalúdok alebo máte problémy s prehĺtaním/bolestivé prehĺtanie;
 • Máte uzlík v nadbrušku;
 • Vyskytuje sa u vás závažná alergická reakcia spôsobujúca problémy s dýchaním, opuchy tváre, krku, jazyka alebo hrdla;
 • Máte viac než 55 rokov a pálenie záhy sa u vás vyskytlo prvýkrát, alebo sa vaše príznaky nedávno zmenili, alebo pokiaľ cítite bolesť/pocit plnosti/nevoľnosť, a tento pocit neprechádza po užití lieku;
 • Máte viac než 55 rokov a každý deň užívate voľnopredajné lieky na pálenie záhy;
 • Ste tehotná žena alebo dojčiaca matka;
 • Máte iné zdravotné problémy, napríklad s pečeňou;
 • Máte žltačku;
 • Pozorujete úbytok hmotnosti, o ktorý sa zámerne nesnažíte;
 • Máte krv v stolici a stolica je veľmi tmavá, alebo máte anémiu;
 • Máte žalúdočný vred alebo po operácii žalúdka alebo máte plánované vyšetrenie žalúdka, napríklad endoskopické.

Článok publikovaný January 1, 2021