Preskočiť na obsah strany

Niektorí ľudia trpia častým pálením záhy a voľnopredajné lieky ako sú algináty a antacidá im na veľmi dlho nepomáhajú. Patria k nim aj ľudia trpiaci ochorením pažerákového refluxu a gastroezofageálnym refluxom (GERD). Môžete sa stretnúť aj so skratkou GERD podľa amerického spôsobu písania, ktorá znamená to isté. V takom prípade môžu byť pre vás vhodné inhibítory protónovej pumpy (PPI).

PPI účinkujú na zdroj žalúdočnej kyseliny, ktorá spôsobuje pálenie záhy, a poskytujú úľavu od neustáleho pažerákového refluxu.

PPI dokážu poskytnúť dlhodobú úľavu

Pálenie záhy je spôsobené kyselinou, ktorú produkuje váš žalúdok. Inhibítory protónovej pumpy, označované aj ako PPI alebo inhibítory žalúdočnej pumpy, účinkujú tak, že znižujú množstvo kyseliny v žalúdku, a tým pomáhajú zmierniť tieto príznaky.

Ako inhibítory protónovej pumpy fungujú

Protónové pumpy sú uložené v sliznici žalúdka. Ich úlohou je pumpovať vodíkové ióny zo žalúdočnej sliznice do žalúdka, kde sa potom tvorí žalúdočná kyselina potrebná na trávenie a ničenie baktérií.

Rovnako ako iné PPI, esomeprazol sa viaže na tieto protónové pumpy a zabraňuje im tlačiť vodíkové ióny do žalúdka. To znamená, že žalúdok následne produkuje menej žalúdočnej kyseliny. Blokovaním protónových púmp pôsobí esomeprazol na žalúdočnú kyselinu pri zdroji. Tým sa znižuje kyslosť žalúdka a s ňou pravdepodobnosť výskytu pálenia záhy.

Jednoduché vysvetlenie účinku esomeprazolu:

Esomeprazol blokuje kyselinové pumpy v žalúdku, a tým znižuje kyslosť žalúdočného prostredia a oslabuje príznaky pálenia záhy.

Vedecké vysvetlenie účinku esomeprazolu:

Sekrécia kyseliny chlorovodíkovej parietálnymi bunkami v žalúdku je závislá na H+/K+-ATPázy (protónová pumpa), ktorá zaisťuje transport vodíkových iónov zvnútra parietálnych buniek do žalúdka, kde sa zlučujú s iónmi chloridov na kyselinu chlorovodíkovú. Esomeprazol sa viaže na protónové pumpy a spôsobuje inhibíciu transportu vodíka do žalúdka, čím stúpa pH žalúdka a znižuje sa jeho kyslosť.

PPI je možné užívať súčasne s antacidami

PPI poskytujú dlhotrvajúcu, 24-hodinovú úľavu od príznakov pálenia záhy a môžu sa užívať raz denne po dobu až dvoch týždňov. Avšak počas týchto dvoch týždňov môžu nastať okamihy, kedy budete potrebovať ďalšiu pomoc pri zvládaní vašich príznakov.

Pretože PPI účinkujú prostredníctvom blokovania kyselinových púmp v žalúdku a bránia tak žalúdku v tvorbe novej kyseliny, môže trvať až tri dni, kým sa odstráni zvyšná žalúdočná kyselina a je dosiahnutý plný účinok. Počas maximálne dvoch týždňov liečby môžete tiež občas zaznamenať návrat príznakov. Je to preto, že k refluxu žalúdočnej kyseliny môže dochádzať naďalej, napríklad keď sa najete alebo si ľahnete spať.

Aby ste počas tohto obdobia udržali svoje príznaky pod kontrolou, skúste Gaviscon Duo Efekt. Môžete ho užívať spoločne s PPI a dosiahnuť tak väčšiu úľavu, keď ju budete potrebovať. Gaviscon Duo Efekt účinkuje tak, že vytvára fyzickú bariéru na povrchu obsahu žalúdka a nedostáva sa do krvného obehu.

Gaviscon Duo Efekt je tiež možné užiť pre zavládnutie ďalších príznakov pri užívaní PPI, alebo pokiaľ sa objaví pálenie záhy, keď znížite dávku PPI alebo liečbu PPI ukončíte.

Článok publikovaný January 1, 2021